Loading color scheme

Warsztaty

Według raportu WHO z maja 2016 roku krótkowzroczność osiągnęła status światowej epidemii. Do roku 2050 krótkowzrocznych będzie ponad 50% mieszkańców naszej planety. Niekontrolowana krótkowzroczność często prowadzi do nieodwracalnych zmian klinicznych powodujących trwałe uszkodzenie widzenia po 60 roku życia.
Naszą rolą jako specjalistów jest informowanie wszystkich pacjentów, szczególnie tych poniżej 12 roku życia o dostępnych metodach kontroli krótkowzroczności i w miarę możliwości wybranie najlepszego z rozwiązań dla danego pacjenta.

 

Miękkie soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności - Relax

 
Jedną z możliwości kontrolowania krótkowzroczności jest minimalizacja nadwzrocznego rozogniskowania na obwodzie siatkówki. W tym celu zostały opracowane soczewki kontaktowe firmy SwissLens o nazwie Relax. Soczewki te zostały zatwierdzone przez FDA oraz EMA jako skuteczne narzędzie do spowalniania przyrostu długości gałki ocznej.
Nadwzroczność obwodowa jest korygowana za pomocą technologii HYPEROpic Defocus Control (HDC). Zapewnia to zoptymalizowane obrazowanie na całej powierzchni siatkówki, w tym również jej peryferii.
Ten typ soczewek kontaktowych jest znacznie łatwiejszy w aplikacji przez specjalistów. Nie wymaga inwestowania w drogie topografy rogówki. Z kolei pacjent może cieszyć się komfortem i ostrym widzeniem przez cały dzień, jednocześnie zmniejszając tempo wzrostu gałki ocznej.

W trakcie szkolenia uczestnicy poznają praktyczne wskazówki aplikacji indywidualnych soczewek kontaktowych oraz ich zastosowaniu do kontroli krótkowzroczności.

 

Program szkolenia:

- Pomiary rogówki oraz wielkości źrenic
- Keratometria vs Topografia rogówki
- Materiały indywidualnych miękkich soczewek kontaktowych
- Konstrukcja miękkich indywidualizowanych soczewek kontaktowych
- Systemy stabilizacji indywidualnych soczewek torycznych
- Zasady wyboru parametrów pierwszej soczewki próbnej (aspekty optyczne, geometryczne oraz kliniczne)
- Ocena dopasowania soczewki próbnej
- Zmiana parametrów w celu poprawy dopasowania soczewki
- Zasada wyboru wielkości i mocy strefy rozogniskowania peryferyjnego
- Rozwiązywanie problemów z dopasowaniem

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W 6 OSOBOWYCH GRUPACH

 

Sześć terminów do wyboru:

(6 miejsc na 1 termin)

8 maja 2021 – 9:00 – 15:00

21 maja 2021 – 12:00 – 18:00

18 czerwca 2021 – 12:00 – 18:00

 

Miejsce szkolenia: Optotom – Specjalistyczny Gabinet Optometrystyczny, ul. Chocimska 2B/1, 49-300 Brzeg (woj. Opolskie)

Koszt: 600 zł/ osoba

 

FORMULARZ REJESTRACYJNY

 

Grupa uczestników zobowiązana jest zabrać ze sobą na szkolenie rzeczy z poniższej listy:

  1. Kaseta okulistyczna + oprawa probiercza – 2 szt
  2. Skiaskop – 2 szt
  3. Flipper na soczewki luźne

Pozostałe wyposażenie zapewnia organizator szkolenia.

 

Sztywne soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności - OrtoK


13 października 1962 roku, Chicago, międzynarodowa konferencja na temat soczewek kontaktowych, godzina 19:30 optometrysta dr Jessen przewodniczący sesji dzieli się swoimi pierwszymi doświadczeniami z techniką korekcji krótkowzroczności nazwą przez niego „orthofocus”. To wydarzenie staje się pierwszym spotkaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ortokeratologicznego i dynamicznego rozwoju metody korekcji stworzonej rozwijanej przez optometrystów na całym świecie. Jeszcze w tym roku z metodą „redukcji, modyfikacji i eliminacji wady refrakcji przez zaplanowaną aplikację soczewek kontaktowych”* będą mogli zapoznać się specjaliści ochrony wzroku na modułowym szkoleniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych.

 

Program szkolenia:

- Topografia rogówki- techniki pomiaru, interpretacja i analiza przypadków
- Topografia rogówki- część praktyczna
- Ogólne zasady ortokeratologii- filozofia i zastosowanie
- Zmiany zachodzące w rogówce podczas spania w sztywnych soczewkach kontaktowych
- Kwalifikacja pacjenta do aplikacji soczewek ortokeratologicznych oraz badania wstępne
- Konstrukcje soczewek ortokeratologicznych
- Procedury doboru soczewek ortokeratologicznych
- Zakładanie, zdejmowanie oraz pielęgnacja soczewek ortokeratologicznych
- Aplikacja soczewek ortokeratologicznych- część praktyczna
- Ocena dopasowania soczewek ortokeratologicznych- analiza obrazów fluoresceinowych oraz topografii rogówki
- Ocena dopasowania soczewek ortokeratologicznych- część parktyczna
- Możliwe komplikacje związane z użytkowaniem soczewek ortokeratologicznych i postępowanie w przypadku zmian
- Prowadzenie pacjenta ortokeratologicznego
- Dodatkowe badania u pacjentów ortokeratologicznych
- Ortokorekcja a kontrola krótkowzroczności

Ważne: Zalecamy przygotowanie się do szkolenia i zrobienie bezpłatnego kursu video https://akademia.eye-point.pl/topografia-rogowki/

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W 10 OSOBOWYCH GRUPACH

 

Jeden termin: 10-11.06.2021. w godz. 9:00 - 17:00

Miejsce szkolenia: Eye-Point w klinice OptoPlus, POZNAŃ, Jana Henryka Dąbrowskiego 353 Pozna,ń

Koszt: 2400 zł / osoba

 

FORMULARZ REJESTRACYJNY

 

Prowadzący:

 

Bartosz Tomczak - Absolwent Politechniki Wrocławskiej o specjalizacji Optometria. Jeden z niewielu specjalistów w Polsce, zajmujący się aplikacją indywidualizowanych soczewek kontaktowych, w szczególność soczewek do korekcji stożka rogówki oraz soczewek ortokorekcyjnych. Ukończył wiele międzynarodowych oraz krajowych kursów z zakresu badania dzieci, behawioralnej terapii zaburzeń wzrokowo-motorycznych, kontroli postępującej krótkowzroczności i aplikacji specjalistycznych soczewek kontaktowych. Od ponad 10-ciu lat z powodzeniem stosuje międzynarodowe metody diagnostyczne oraz terapeutyczne. W tym czasie zyskał wielu zadowolonych i lojalnych pacjentów.

Od początku pracy zawodowej intensywnie włączył się w działalność edukacyjną. Wykładowca oraz organizator wielu międzynarodowych i krajowych szkoleń z zakresu szeroko pojętej Optometrii oraz Kontaktologii, za co w 2013 roku otrzymał dyplom uznania Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Po otrzymaniu nagrody objął w Stowarzyszeniu stanowisko dyrektora ds. Edukacji, którą to funkcję pełni do dziś. Od czterech lat jest nieetatowym wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu oceny klinicznej oczu oraz aplikacji soczewek kontaktowych. Prace jego studentów są publikowane w uznanych czasopismach branżowych. Członek Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych.

 

 

Prowadzący:

 

Sylwia Kropacz-Sobkowiak - optometrysta, kontaktologAbsolwentka Optometrii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz programu M.Sc. z Optometrii Klinicznej na Beuth-Hochschule für Technik w Berlinie oraz Salus University na Pennsylvania College of Optometry w Stanach Zjednoczonych. Wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na kierunku Optometria, pracownik Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii na UAM w Poznaniu. Posiada wieloletnią praktykę w gabinetach kontaktologicznych w Polsce oraz na stażach zagranicznych:

- Optometria kliniczna w Salus University, College of Optometry w Stanach Zjednoczonych
- Soczewki kontaktowe, słabowidzenie oraz optometria pediatryczna w Oxford Radcliff Hospital, Oxford w Wielkiej Brytanii

 Członek Europejskiej Akademii Ortokeratologii (European Academy of Orthokeratology and Myopia Control.


 

 

 

 

 

Szkolenie jest przeznaczone dla optometrystów oraz lekarzy okulistów posiadających minimum 2 letnie doświadczenie w aplikacji soczewek kontaktowych

• • • • • • • • • • • •